Montaż pomp ciepła. Opis procesu
Pompa ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenie grzewcze, które wykorzystuje się do ogrzewania budynków oraz uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Taki system ogrzewania nie emituje szkodliwych spalin, a nadto wyróżnia się najwyższą klasą energetyczną. Oprócz tego, że zapewnia niskie koszty eksploatacji, nie wymaga też skomplikowanej obsługi ani wysokich nakładów na przeglądy. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera pompy ciepła jako alternatywę dla tradycyjnych systemów ogrzewania, które w sposób destrukcyjny wpływają na środowisko. Jeśli interesuje Cię taki system ogrzewania, sprawdź, jak przebiega jego montaż. W dalszej części artykułu, podpowiadamy, jak krok po kroku wygląda taki proces.
Jak wygląda montaż pompy ciepła?
Montaż pompy ciepła musi być poprzedzony przygotowaniem właściwego projektu. Tylko dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów można wybrać urządzenie, które będzie działało niezawodnie w danym obiekcie oraz zagwarantuje właściwą wydajność. Na wstępie więc należy obliczyć stosunek mocy grzewczej urządzenia do zapotrzebowania na energię cieplną w danym budynku. Nie można pomijać przy tym informacji dotyczących termoizolacyjności obiektu, w tym izolacyjności ścian czy szczelności stolarki okiennej. Po zebraniu takich danych trzeba wybrać urządzenie o odpowiedniej mocy oraz wymiarach umożliwiających swobodny montaż. Kolejną kwestią jest wybór właściwej lokalizacji urządzenia.
W zależności od wyboru jednostki zewnętrznej czy wewnętrznej przy montażu warto pamiętać m.in. o odpowiedniej odległości pompy od ściany oraz zachowaniu swobodnego dostępu do sterownika. Następnie kluczowe znaczenie ma decyzja o sposobie montażu urządzenia. Pompę ciepła można zamontować do ściany, na specjalnym cokole betonowym lub systemowej konstrukcji. Po wybraniu jednego ze sposobów montażu można przejść do instalacji urządzenia. Kolejnym krokiem po zamocowaniu elementów i podłączeniu systemu do instalacji jest test szczelności instalacji. Gdy montaż pompy ciepła przebiegł prawidłowo, zwieńczeniem pracy jest pierwsze jej uruchomienie, którego dokonać powinien serwisant.